Implantologia, sterowana odbudowa kości, ciekawostki ze świata

 

Pogrubienie dziąsła zrogowaciałego w odcinku estetycznym w leczeniu implantologicznym

Wprowadzenie implantów w odcinku estetycznym nadal stanowi wyzwanie terapeutyczne. Optymalne wyniki leczenia możemy osiągnąć nie tylko poprzez wprowadzenie implantu w odpowiedniej pozycji, ale także poprzez zapewnienie odpowiedniego konturu tkanek twardych i miękkich wyrostka zębodołowego wokół implantu

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/news/poland/19007_pogrubienie_dzisa_zrogowaciaego_w_odcinku_estetycznym_w_leczeniu_implantologicznym.html

 

 

 

Łódzka Konferencja Implantologiczna

O procedurach klinicznych, powikłaniach i ich leczeniu dyskutowano podczas 2. Łódzkiej Konferencji Implantologicznej 20 kwietnia 2013 r. w Hotelu Ambasador w Łodzi. Głównym gościem był dr Shlomi Birshan z Izraela.

 

 Polsko-ukraińska współpraca implantologów - „Współczesna Stomatologia Zintegrowana"

Na początku października br. (4-5.10.2013 r.) w Rzeszowie odbędzie się pierwsza polsko-ukraińska konferencja stomatologiczna pt.: „Współczesna stomatologia zintegrowana". Organizatorami tego wydarzenia są: Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna „Periocentrum" w Rzeszowie i Centrum Implantologii i Protetyki Stomatologicznej „MM" we Lwowie.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/news/poland/13105_polsko-ukraiska_wspopraca_implantologow__wspoczesna_stomatologia_zintegrowana.html

 

 

W Genewie odbyło się spotkanie czołowych specjalistów z całej Europy, podczas którego przy okrągłym stole omawiano wyniki zaawansowanych badań klinicznych nad nowym materiałem augmentacyjnym wykorzystywanym w stomatologii.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/news/poland/12409_nowy_materia_augmentacyjny_ju_po_badaniach_klinicznych.html

 

Odbudowa kości

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali nowy materiał, który może stać się pomocny w leczeniu ubytków kości.

Prace nad stworzeniem materiału kościotwórczego trwały ponad 10 lat. Teraz konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, a po uzyskaniu pozytywnych wyników nowy materiał będzie można stosować w terapii u ludzi. 

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/7524

 

 

Chirurgia

W samym centrum Warszawy, a XXII piętrze biurowca Skylight, w siedzibie ekskluzywnego Klubu Pure Sky odbyło się wyjątkowe spotkanie połączone z prezentacją narzędzi stomatologicznych.

Na spotkaniu, na które zaproszono lekarzy dentystów specjalizujących się w implantologii i chirurgii stomatologicznej, zostały zaprezentowane m.in.: osteotomy, instrumenty do sinus lift i mikrochirurgii, raspatory, systemy podawania biomateriału, pęsety chirurgiczne i młynki kostne. Odbyły się również prezentacje: Luxator Orginal Directa (pokaz instrumentów oraz multimedia), system implantologiczny Mozo-Grau.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/7511

 

 

Warszawa

Rozpoczęła się rejestracja na Sympozjum OSTEOLOGIA 2012. Na stronie: www.osteologia.pl dostępny jest już program kongresu i formularz rejestracyjny.

W połowie kwietnia 2012 r. (13-14.04) w warszawskim hotelu Intercontinental odbędzie się Sympozjum OSTEOLOGIA 2012. Tematy przewodnie przyszłorocznego spotkania to:
- nowe kierunki w chirurgii regeneracyjnej tkanek miękkich;
- poprawa przewidywalności w chirurgii regeneracyjnej kości w implantologii.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/7473

 

 

Implanty

Rekonstrukcja implantoprotetyczna pierwszych trzonowców w żuchwie z wykorzystaniem systemu BEGO Semados®

Ze względu na efektywność leczenia implantologia stanowi jedną z nowoczesnych metod zaopatrzenia protetycznego po częściowej utracie zębów naturalnych. Implantoprotetyka z implantologią stwarzają nowe możliwości, których nie można było osiągnąć konwencjonalnymi metodami protetycznymi.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/id/7663/scope/specialities/region/poland/section/implantology

 

 

Dno zatoki szczękowej

Augmentacja dna zatoki szczękowej bez użycia wytwarzanych komercyjnie biomateriałów

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem szeroko stosowanym przez lekarzy zajmujących się implantologia stomatologiczną. Technika sinus liftingu została wynaleziona w 1976 r. przez Tatum'a, a w 1980 r. opisana przez Boyne'a i James'a. Obecnie istnieje wiele modyfikacji zabiegu w zakresie procedury chirurgicznej, a także dotyczących rodzaju użytych biomateriałów

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/specialities/section/implantology/id/6936

 

 Warsaw

Kurs praktyczny z zakresu chirurgii tkanek miękkich i twardych dotyczący odległych obserwacji w implantologii natychmiastowej i odroczonej odbędzie się pod patronatem Osteogenics Clinical Education i OSIS. Wezmą w nim udział światowej sławy klinicyści: dr Suzanne Caudry z Kanady, dr Marco Ronda z Włoch i prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/7932

 

 

Zaawansowane metody augmentacj tkanki kostnej przy wykorzystaniu czynników wzrostowych i/lub ukierunkowanych komórek macierzystych stanowią jedną z najintensywniej rozwijających się dziedzin implantologii.
Pierwsze aplikacje kliniczne wysokozagęszczonej autogennej masy płytkowej datuje się na lata 1998-1999 (Lynch Genco Marks), pierwsze aplikacje kliniczne autogennych komórek macierzystych w Polsce na rok 2001, a publikacje w USA na 2003 r.  

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/8122

 

 

 Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych biomateriałów i rozwojowi technik chirurgicznych, w chirurgii rekonstrukcyjnej (odtwórczej) pojawiły się niemal nieograniczone możliwości w zakresie leczenia deformacji szkieletu szczękowo-twarzowego.

Chirurgia ortognatyczna, zajmująca się deformacjami szkieletu czaszkowo-twarzowego, związanymi przede wszystkim z zaburzeniami zgryzowymi zajmuje się rekonstrukcją prawidłowych warunków zwarciowych. Jeszcze do niedawna były to operacje przywracające prawidłowy zgryz, efekt estetyczny był mniej ważny.

(...) http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/specialities/region/poland/id/9098 

 

 

 

Dziś w Polsce 1 implantolog przypada na około 20 gabinetów. Bywa, że specjaliści znajdują zatrudnienie w kilku praktykach jednocześnie. Są to także jedni z najlepiej opłacanych stomatologów, których zarobki często przekraczają 25 tys. miesięcznie. - Są dentyści, którzy w poniedziałek przyjmują w klinice w Katowicach, we wtorek we Wrocławiu, a w piątek w Krakowie. 

(...) http://dentonet.pl/artykul/2486725-implantolog-potrzebny-od-zaraz/

 

W Polsce rocznie wszczepia się około 90 tyś. implantów stomatologicznych. Implanty posiadają już 18 proc. udziału w globalnym rynku stomatologicznym - wyliczyła agencja Markets and Markets. Wartość rynku światowego to 3,3 mld USD, z czego 42 proc. przypada na Europę. 

(...) http://dentonet.pl/artykul/7097788-wzrasta-rozwoj-rynku-implantologicznego/